Biyografi

  • Bora Balar
  • Bora Balar
  • Bora Balar

Bora BALAR

Eskişehir’de doğdu.
Hukuk ve işletme öğrenimi gördü.
Gazeteciliğe 1995 yılında Star Haber Merkezi’nde başladı. Ardından 32. Gün Haber Programı’nda ve Aktüel Dergisi’nde muhabirlik yaptı. 1998-1999 yıllarında, serbest gazeteci olarak çalıştı. İsviçre, İtalya, Hollanda ve Kanada’dan gazete, fotoğraf ajansı, televizyonlar için haber ve prodüksiyonlar yaptı. Açık Radyo, Radio Blue ve Radyo Kozmos için programlar hazırladı. 
Tempo, Skylife, .Net, Sabah Grubu Sektör Dergileri, Teknofark, Yeni Binyıl için yazılar yazdı, İngilizce ve İtalyanca’dan çeviriler yaptı. 1999-2000 yılları arasında Sabah Grubu’nun İnternet yayınlarını bünyesinde toplayan Turkport Elektronik Yayıncılık’ın "Yayın Koordinatörü" görevini üstlendi. Aynı dönemde, Marmara Üniversitesi Haber Ajansı’nda “Dijital Yayıncılık ve Gazetecilik” dersleri verdi. Ardından Doğan Online’da İçerik Müdürü olarak görev aldı. 

2001’den itibaren 2006 Eylül’üne kadar CNN TÜRK’te Prodüktör / Sunucu / Seslendirme Sanatçısı olarak çalıştı. Teknolojik, Dijital Oyuncaklar, Net, Üçüncü Kuşak, Eğitim ve Kariyer gibi programları hazırladı. İstanbul Balık Festivali, Troya: Rüzgarlı Tarih Bahçesi, İstarbul’un Gizli Hazineleri, Bizans’tan Osmanlı’ya İstanbul, Güneşin Topraklarında: Süryaniler, Zeytinyağı Mucizesi, Bir Seçim Böyle Geçti gibi belgeselleri izleyiciyle buluştu. 2001’den 2005’e CNN TÜRK’ün “kimlik sesi’‘ydi.  ‘’Güneşin Topraklarında: Süryaniler’’ belgeselinin senaryosu, "Süryaniler ve Süryanilik IV" isimli ortak bir çalışma olan kitapta yayımlandı.

2006 - 2009 arasında Kanal D Haber Merkezi’nde Dış Haber Editörü ve Spiker olarak çalıştı. Kanal D Haber’in sesiydi. Gün Arası Haber Bülteni ile Euro D Haberleri’ni sundu.

TEB KOBİ TV için programlar sundu.

2009 - Ekim 2011 arasında Habertürk Haber Merkezi’nde Editör - Spiker olarak çalıştı. Haber bültenlerinin yanı sıra, Akademik Vizyon ve HT Eğitim programını sundu. Habertürk’ün kimlik sesiydi...
2013-2015 arasında iki yıl boyunca TRT TÜRK için Haber Ajandası isimli haftalık haber / diplomasi programını hazırladı, sundu.

Gazeteciliğe, Türkiye'nin yeni ulusal kanalı "Haber Global"de haber spikeri olarak devam ediyor. Ayrıca "Bi' Tık Dünya" isimli teknoloji progamını hazırlayıp sunuyor. Haber ve tanıtım seslendirmeleri yapıyor. 

1998'den bu yana çeşitli fotoğraf projeleri ve video prodüksiyonları hazırlıyor. Fotoğraf ve sergi projelerini, “Bora Balar Photography” çatısı altında sürdürüyor.

Diksiyon ve fotoğraf teknikleri dersleri veriyor.

Fotoğraflarıyla çeşitli karma sergilerde yer aldı.

İngilizce ve İtalyanca biliyor.

Kurumsal Kimlik Seslendirmeleri: CNN TÜRK, Habertürk ve Kanal D Haber

Reklam ve Advertorial Seslendirmeleri: 
Medicana Hastanesi, Kinder, Mercedes Servis, World Gas, Sabah /Bir Numara Yayıncılık Dergi Grubu Reklamları, Opel, Hyundai, Ford, Arçelik, Beko, Kapital Sigorta, Nissan, HP, Turkcell, Tacirler, Ritz Carlton, Dalsan, Ağaoğlu, Kale, Microsoft, Nokia, Intel, Yapı Kredi Bankası, Braas, Lafarge, Porland Porselen, Soyak, Çanakkale Seramik, Subaru, Akmerkez, Toyota Corolla, Toyota Rav4, Mikro Yazılım, Park Bravo, Pimaş, Pimapen, Seat, Dogan Eggmont / Kitap serileri...

Diğer Seslendirmeler: 
TRT TÜRK, TRT HABER, Star Haber, Euro D Haber, Euro Star Haber, 32. Gün Haber Programı, ATV - Magazin Forever Programı, Kanaltürk - Gökçe ile Gezen Bilir Programı, TRT Belgesel - Sıradışı Belgeseli, Hızlı Sistem Tanıtım Filmi, Acıbadem Sağlık Grubu Filmi, Kalite Zirvesi Tanıtım Filmi, Uğur Dershanesi Tanıtım Filmi, Roche / Aromasin Tanıtım Filmi, Nokia Shop Filmi, Nokia Bilişim Cebit 2004 Filmi, Nokia Etkinlik ve Bayi Toplantıları Filmleri, Cisco Alan Ağları, Roche Etkinlik Filmi, İSMEK İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları AŞ Filmi, İstanbul Teknik Üniversitesi Filmi, TEGV Eğitim Karıncaları Tanıtım Filmi, 2010 Kültür Başkenti Filmleri, TEB Kimlik Filmi, Hacı Bekir Tanıtım Filmi, Beykoz Belediyesi Tanıtımı, Erzurum Belgeseli, Lingusta İngilizce Eğitim Seti, Bristol-Myers Squibb / Turkey - Medikal Eğitim Filmleri, Gilead Medikal Eğitim Filmi...

Prodüksiyonlar:
Ayrıca tanıtım filmlerinden sahne performanslarına, katalog fotoğraflarından aktivite çekimlerine çeşitli kurum, şirket ve sivil toplum kuruluşları için prodüksiyonlar hazırladı:
Koç Holding, Ford Otosan, İstanbul Teknik Üniversitesi, Nokia, Microsoft MEA, IKEA, Mazda, Renault MAİS, İstanbul Ticaret Odası, Koçtaş, TEGV, BP, Pınar Süt, POAŞ, Philips, Kraft, Citroen, Koç.Net, Gefco, Boğaziçi Bilgisayar, Kalite Zirvesi, Hızlı Sistem Teknoloji, Efes Pilsen İçecek Grubu, Siemens Mobile, Nestle Türkiye, Turkcell Academy, The Ritz Carlton, Koç Sistem, Otokoç, Pfizer, TURKMALL, YıldızPen, Maliye Bakanlığı İstanbul Defterdarlığı, Tıpdata, Ezcacıbaşı Zentiva, Bristol-Myers Squibb / Turkey, Gilead, Labranda Teknecilik, Vektor Yapı, İsvan Gayrimenkul, Seranit, FıratPen, Apple Bilkom, Adobe Türkiye, Tan Sağtürk Bale ve Dans Okulu, Xerox, İSMEK, Logo Business Solution, AVIVASA, HSBC, HP Türkiye, Bayraktar Holding, Genç İşadamları Derneği, Biletix, MTV Türkiye, Türkiye Motosiklet Federasyonu, 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, TEB KOBİ TV, TEB, Hunca, Mercedes Benz Türk, Best Buy, Bosch Oto Servis Eğitim Merkezi, Amerikan Hastanesi, Medicana Sağlık Grubu, Abdi Brahim İlaç / Reformed, Yatırım Finansman Menkul Değerler, Türkiye Hemofili Derneği, Barşan İnşaat, İncitaş Holding, A-Pera Bistro, Sim-Pera Restoran-Cafe, TreSorta Catering...