Biyografi

  • Bora Balar
  • Bora Balar
  • Bora Balar

Bora BALAR

Gazeteciliğe 1995 yılında Star Haber Merkezi’nde başladı. Ardından 32. Gün Haber Programı’nda ve Aktüel Dergisi’nde muhabirlik yaptı. 1998-1999 yıllarında, serbest gazeteci olarak çalıştı. İsviçre, İtalya, Hollanda ve Kanada’dan ajanslar için prodüksiyonlar yaptı. Açık Radyo, Radio Blue ve Radyo Kozmos için programlar hazırladı. 
Tempo, Skylife, .Net, Sabah Grubu Sektör Dergileri, Teknofark, Yeni Binyıl için yazılar yazdı, İngilizce ve İtalyanca’dan çeviriler yaptı.

1999-2000 yılları arasında Sabah Grubu’nun İnternet yayınlarını bünyesinde toplayan Turkport Elektronik Yayıncılık’ta "Yayın Koordinatörü" olarak çalıştı. Aynı dönemde, Marmara Üniversitesi Haber Ajansı’nda “Dijital Yayıncılık ve Gazetecilik” dersleri verdi. Doğan Online’da İçerik Müdürü olarak görev aldı. 
2001’den itibaren 2006 Eylül’üne kadar CNN TÜRK’te Prodüktör / Sunucu / Seslendirme Sanatçısı olarak çalıştı. Teknolojik, Dijital Oyuncaklar, Net, Üçüncü Kuşak, Eğitim ve Kariyer gibi programları hazırladı. İstanbul Balık Festivali, Troya: Rüzgarlı Tarih Bahçesi, İstarbul’un Gizli Hazineleri, Bizans’tan Osmanlı’ya İstanbul, Güneşin Topraklarında: Süryaniler, Zeytinyağı Mucizesi, Bir Seçim Böyle Geçti, Bizans’tan Osmanlı’ya İstanbul gibi belgeselleri izleyiciyle buluştu.

2001’den 2005’e CNN TÜRK’ün “kimlik sesi’‘ydi. ‘’Güneşin Topraklarında: Süryaniler’’ belgeselinin senaryosu, Süryaniler ve Süryanilik IV isimli ortak bir çalışma olan kitapta yayımlandı.
2006 - 2009 arasında Kanal D Haber Merkezi’nde Dış Haber Editörü ve Spiker olarak çalıştı. Kanal D Haber’in sesiydi.
TEB KOBİ TV için programlar sundu.
2009 - Ekim 2011 arasında Habertürk Haber Merkezi’nde Editör/Spiker olarak çalıştı. Akademik Vizyon ve HT Eğitim programını sundu. Habertürk’ün kimlik sesiydi...
2013-2015 arasında TRT TÜRK için Haber Ajandası isimli haftalık diplomasi programını sundu.

Haber Global'de, haber spikeri - sunucu... "Bi Tık Dünya" isimli haftalık teknoloji programını hazırlayıp sunuyor.

Fotoğraflarıyla çeşitli karma sergilere katıldı. İstanbul Tasarım Bienali - Açık Çağrı Sergisi'nde bir kısa filmiyle yer aldı.